Autor: Piotr Janczy
Stomatologia estetyczna Kraków Dentium Clinic

Czy implanty zębów są rozwiązaniem na stałe? Co trzeba zrobić, żeby jak najdłużej pełniły swoją rolę? Zapraszamy do lektury naszego wpisu.
 
 

Jak długo wytrzymują implanty zębów?

Jaka jest trwałość implantów zębowych? W odpowiednich warunkach powinny spełniać swoją rolę dożywotnio. Jednak warunki oczywiście nie zawsze są odpowiednie, dlatego zdarza się tak, że implanty wymagają wymiany po kilkunastu latach.

Jeśli chodzi o implanty zębowe, trwałość zależy zarówno od czynników biologicznych jak i zewnętrznych. Jakie to konkretnie czynniki?
 
 

Czynniki biologiczne

Stan tkanki kostnej

Trwałość implantu zęba zależy przede wszystkim od stanu tkanki kostnej. Implanty są wszczepiane w kość żuchwy lub szczęki. Żeby przejęły funkcje naturalnych korzeni zębowych i stały się stabilną podstawą pod uzupełnienie protetyczne, muszą zintegrować się z tkanką kostną. Aby proces ten przebiegł prawidłowo, kość musi być jednak w odpowiednim stanie. Dlatego jeżeli warunki kostne nie są u danego Pacjenta odpowiednie, przed leczeniem implantologicznym przeprowadza się dodatkowe zabiegi przygotowujące podłoże kostne (takie jak sterowana regeneracja kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej).

Kłopot polega na tym, że nawet jeżeli w momencie wszczepienia implantów kość jest w dobrym stanie, to nie znaczy, że sytuacja nie ulegnie pogorszeniu z biegiem czasu. Z wiekiem rozwijają się schorzenia ogólnoustrojowe, które mogą również wpływać niekorzystnie na kości. Dlatego wraz z upływem lat implanty mogą tracić stabilność.

Anatomia szczęk i żuchwy

Również anatomiczne uwarunkowania szczęki i żuchwy są istotnym czynnikiem. Należą do nich przede wszystkim dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych powodujące zbyt mocne zaciskanie zębów. Efektem są przeciążenia w jamie ustnej. Dotyczą one również tkanek, które utrzymują implanty na miejscu. Innym skutkiem tej dysfunkcji są mechaniczne uszkodzenia, na przykład pęknięcie implantu lub śruby.

Choroby ogólnoustrojowe obniżające odporność organizmu

Choroby ogólnoustrojowe takie jak AIDS czy nowotwory sprawiają, że organizm staje się bardziej podatny na infekcje. Dotyczy to również tkanek miękkich i twardych jamy ustnej, co przyczynia się do obniżenia trwałości implantów.

Chirurgia stomatologiczna Kraków
 
 

Czynniki zewnętrzne

Higiena jamy ustnej

O implanty należy dbać jak o własne zęby – regularne szczotkowanie i nitkowanie to podstawa. Oczywiście ani implantom ani umocowanym na nich pracom protetycznym nie zagraża próchnica, ale trzeba je chronić przed innymi zagrożeniami. Zaniedbania higieny mogą prowadzić do stanów zapalnych tkanek otaczających implanty. Efektem jest osłabienie ich umocowania.

Jeżeli wokół implantu długo zalega płytka bakteryjna, skutkiem jest nie tylko stan zapalny, ale także stopniowe obniżanie poziomu kości.

Dieta

Ważne jest też to, co się je. A to dlatego, że trwałość implantów zębów jest w dużym stopniu zależna od zdrowia jamy ustnej. A dieta ma na nie ogromny wpływ. Jeżeli organizmowi zabraknie odpowiednich składników odżywczych – przede wszystkim wapnia i witaminy D – efektem mogą być różne schorzenia. A niektóre z nich mogą niekorzystnie odbić się na kondycji dziąseł, a tym samym wpłynąć szkodliwie na stabilność implantów.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o implantach, zapraszamy do Dentium Clinic. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer [numer_telefonu_link] lub wypełniając formularz.
 

średnia ocena
4.7 / 5