Podstawą zachowania zdrowych zębów są oczywiście regularne wizyty u dentysty. Poza podstawową oceną zębów i leczeniem ubytków, warto skorzystać z zabiegów, które pozwolą nam uzyskać śnieżnobiały uśmiech. Ponadto kluczem do zapewnienia sobie zdrowego i jasnego uśmiechu w każdym wieku jest dbanie o prawidłową higienizację zębów. Zatem jak dbać o zęby, by zawsze były zdrowe i lśniące?
Regularna higiena jamy ustnej – dlaczego jest tak ważna?
Codzienna higiena jamy ustnej odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu próchnicy oraz wszelkim chorobom zębów. Podstawową czynnością jest oczywiście czyszczenie zębów szczoteczką i pastą przynajmniej 2 razy dziennie przez około 2-3 minuty. Nie ma znaczenia czy będzie to szczoteczka manualna, czy elektryczna, najważniejsze jest dokładne i odpowiednio długie czyszczenie zębów. Należy pamiętać, że na języku zbierają się liczne bakterie wraz z drobinami jedzenia, które trzeba usunąć. Warto zaopatrzyć się w szczoteczkę posiadającą dodatkową powierzchnie czyszczącą, przeznaczoną do tego celu.
Jednak szczoteczka nie oczyści dokładnie przestrzeni międzyzębowych. Do takich zadań używa się nici dentystycznej, którą można używać przed lub po szczotkowaniu. Kolejną czynnością powinno być użycie płynu do płukania jamy ustnej po każdym myciu zębów. Niszczy on bakterie, przywraca odpowiedni odczyn pH w ustach oraz usuwa resztki pokarmu. Poza indywidualnym dbaniem o higienę jamy ustnej w domu, konieczna jest kontrola lekarza stomatologa, który szybko zauważy ewentualne zmiany próchnicowe oraz zadba o nieskazitelny uśmiech poprzez piaskowanie, usuwanie kamienia nazębnego, skaling zębów, fluoryzację.
Piaskowanie zębów – na czym polega, jak wygląda zabieg, ile trwa i kosztuje oraz czy boli?
Piaskowanie zębów to bardzo skuteczny zabieg dentystyczny, który ma za zadanie usunięcie płytki nazębnej, przebarwień oraz osadów powstałych na zębach. Sam zabieg jest bardzo prosty – za pomocą piaskarki stomatolog kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby. Drobny proszek z odpowiednią ilością wody skutecznie dociera nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc. Następnym etapem jest usunięcie piasku z jamy ustnej za pomocą ssaka. Zabieg trwa około 30 minut i jest całkowicie bezbolesny. Szczególnie palaczom i osobom pijącym dużo kawy i herbaty polecane jest piaskowanie zębów. Cena z reguły nie przekracza 120 zł.
Jakie są zalecenia po wykonaniu zabiegu? Przez pierwsze 3 godziny zęby są najbardziej podatne na zagrożenia, więc nie można palić papierosów, pić wina, herbaty, kawy oraz innych napojów barwiących zęby. Osoby bardziej narażone na powstawanie osadu powinny przeprowadzać zabieg co kilka miesięcy. Piaskowanie zębów warto wykonywać również profilaktycznie co około pół roku. Dzięki temu będziemy mogli długo cieszyć się estetycznym wyglądem zębów i zapobiec rozwojowi bakterii oraz chorobom zębów i dziąseł.
Skaling – co to jest i czym różni się od piaskowania?
Skaling zębów to inaczej mówiąc usuwanie kamienia nazębnego. Niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz obecność kamienia na zębach są głównymi przyczynami zapalenia przyzębia i dziąseł. Przez takie zaniedbanie może powstać parodontoza, która może doprowadzić do utraty zębów. Skaling i piaskowanie to dwa najpopularniejsze zabiegi, które należy wykonywać regularnie w gabinecie dentystycznym. Piaskowanie i usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami są bezpiecznymi zabiegami. Stomatolodzy używają skalerów ultradźwiękowych o małej lub średniej mocy, ponieważ całkowite usunięcie kamienia może być przyczyną usunięcia zębiny i nadwrażliwości zębów.
Czym różni się skaling od piaskowania zębów? Piaskowanie pozwala na usunięcie powierzchniowych przebarwień za pomocą strumienia piasku stomatologicznego, natomiast usuwanie kamienia, wykonuje się za pomocą skalera ultradźwiękowego, który z powodzeniem usunie twarde złogi. Usuwanie kamienia i piaskowanie zębów jest konieczne u osób, które nie dbają o odpowiednią higienę jamy ustnej, palą papierosy oraz piją dużo kawy, czy herbaty. Długotrwałe nagromadzenie się kamienia nazębnego może powodować obniżanie się oraz odsłanianie szyjek zębowych, co w konsekwencji może doprowadzić do rozchwiania zębów i ich wypadania.
Nasi stomatolodzy wiedzą jak pracować z dziećmi 🙂
Fluoryzacja zębów – na czym polega i co daje dzieciom i dorosłym?
Oczyszczone zęby za pomocą piaskarki i skalera należy odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu polecana jest fluoryzacja zębów. Jest to całkowicie bezbolesny zabieg, który wzmacnia szkliwo, pomaga osobom o nadwrażliwych zębach oraz zapobiega próchnicy. Fluoryzacja polega na nałożeniu na powierzchnię zębów preparatu zawierającego fluor o wysokim stężeniu, który pozostawia się na kilka minut w celu uwolnienia jonów fluorkowych.
Fluoryzacja zębów u dzieci wspomaga codzienną higienę jamy ustnej, chroni przed próchnicą oraz wzmacnia zęby na całe życie. Fluor nakładany w odpowiedniej ilości pomaga w mineralizacji szkliwa, jego wzmocnieniu oraz utwardzeniu, dzięki czemu bakterie powodujące próchnice nie przenikają tak łatwo do zębów. Ponadto, jeżeli zadbamy o odpowiednią opiekę dentystyczną naszych dzieci już od najmłodszych lat, to zęby będą mniej podatne na próchnicę w dorosłości. Fluoryzacja zębów u dorosłych jest równie ważna. To mit, że jest potrzebna tylko dzieciom w celu zapobiegania próchnicy w starszym wieku. Higienizacja zębów, w tym fluoryzacja powinna być przeprowadzana około 2 razy w roku.
Wszystkich zainteresowanych wykonaniem piaskowania, skalingu lub fluoryzacji w naszej Klinice bardzo prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w celu umówienia pierwszej wizyty oraz ustalenia programu leczenia. Serdecznie zapraszamy!