Autor: Maciej Walski

Usuwanie-osemek-Dentium-Clinic2

Ósemki, czyli zęby mądrości, przez stomatologów zwane trzecimi zębami trzonowymi mogą przysporzyć sporo problemów. Kiedy rosną zęby mądrości? Przeważnie zaczynają się wyżynać w wieku od 17 do 25 lat, a temu procesowi mogą towarzyszyć nieprzyjemne objawy takie jak ból, stany zapalne, torbiele, szczękościsk, czy obrzmienia. Sprawdźmy, co zrobić żeby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z wyrzynaniem ósemek.

Kiedy usuwać ósemki?

Wbrew pozorom zęby mądrości nie są niebezpieczne, o ile nie stanowią zagrożenia dla innych zębów oraz wyrastają pionowo. Jeżeli nie są dotknięte próchnicą mogą pozostać na swoim miejscu przez całe życie, jednak należy regularnie chodzić do doświadczonego stomatologa, by zapobiec ewentualnym problemom. Często pacjenci pytają, czy zęby mądrości trzeba usuwać. Odpowiedź brzmi twierdząco, jeżeli w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, co skutkuje wyrzynaniem się ósemek w nieprawidłowy sposób, ale również kiedy wywierają nacisk na siódemki oraz występuje próchnica w obrębie drugich trzonowców.

Usuwanie ósemek jest także wskazane, gdy ich wzrost jest zatrzymany lub występuje opuchlizna otaczających je dziąseł, pojawia się obrzęk i ból. Jak widać wskazań do ekstrakcji zębów mądrości jest sporo, dlatego żeby uniknąć bolesnych dolegliwości należy stale kontrolować zęby i wtedy można podjąć decyzję o usunięciu ósemki, zanim doświadczymy poważnych objawów.

Zatrzymana ósemka – co zrobić?

Czasami zdarza się, że ósemka ukryta jest pod dziąsłem, mówimy wtedy o zatrzymanym zębie, który jest w pełni wykształcony, ale z różnych przyczyn zatrzymuje się w tkance kostnej szczęki lub żuchwy. Zatrzymany ząb mądrości również może dawać specyficzne objawy, których nie należy lekceważyć. Może wpływać na tworzenie się wad zgryzu oraz powodować nieprawidłowe ułożenie pozostałych zębów. Ponadto za sprawą występujących pod dziąsłem bakterii z ust może wydobywać się nieprzyjemny zapach. Ponadto często pojawiają się bóle migrenowe głowy, a także problemy ze stawami.

Aby sprawdzić położenie ósemek, wymagane jest wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Czy usuwać ósemki zatrzymane we wzroście? Zdecydowanie wskazane jest w takim przypadku usuwanie ósemek. Jak zatem przygotować się do zabiegu i jak przebiega zabieg usunięcia ósemek?

Ekstrakcja zębów mądrości – nie ma się czego bać!

Zęby mądrości niestety nie dodają rozumu, kojarzą się raczej ze skomplikowanym zabiegiem i dużym bólem. Usuwanie ósemek chirurgicznie jest dla lekarza zabiegiem całkowicie rutynowym, dlatego nie należy się obawiać uszczerbku na zdrowiu. Przed zabiegiem wykonywany jest pantomogram pokazujący obie szczęki jednocześnie. Na tej podstawie chirurg stomatologiczny oceni położenie zęba i przebieg korzeni. A czy konieczne jest usuwanie ósemek do aparatu? Szczególnie podczas leczenia aparatem stałym powinno usunąć się zawiązki ósemek, ponieważ może dojść do stłoczenia zębów, co zaprzepaści efekty leczenia.

Usuwanie-zebow-madrosci-Krakow

Jak przygotować się do usuwania ósemek?

W dniu wizyty należy zjeść obfity posiłek, ponieważ po wyrwaniu zęba nie można jeść przez najbliższe kilka godzin. Przed zabiegiem nie wolno pić alkoholu, ponieważ obniży on skuteczność środków znieczulających. Palacze powinni zrezygnować z palenia papierosów 12 godzin po ekstrakcji zęba, aby nie dopuścić do bolesnego powikłania, jakim jest suchy zębodół. Jeżeli głód nikotynowy jest bardzo silny, można kupić plastry wspomagające rzucenie palenia. Nie wolno używać pastylek do ssania ani gumy do żucia.

Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym. Niekiedy po usunięciu ósemki konieczne jest założenie szwów. Jeżeli chodzi o ząb mądrości, wyrywanie nie jest skomplikowane mimo umiejscowienia głęboko w jamie ustnej. Gdy jest całkowicie widoczny, to zabieg ogranicza się do podważenia i wyciągnięcia zęba z kości szczęki. Ile trwa usuwanie ósemek? W tym przypadku stosunkowo krótko – około 10-15 minut. Usuwanie ósemek, które jeszcze nie wyrosły bądź tylko częściowo trwa trochę dłużej, bo 30-40 minut. Wówczas lekarz odkrywa kość leżącą pod dziąsłem i usuwa po kawałku.

Najczęściej pacjenci chcą się dowiedzieć, czy usuwanie ósemek boli, ponieważ jest to jedna z przyczyn zwlekania z ekstrakcją zęba. Jednak po zabiegu ból można skutecznie zmniejszyć za pomocą zalecanych środków przeciwbólowych. Niewłaściwa dieta może spowodować ból po zabiegu. Należy spożywać wszystkie miękkie produkty, jeżeli przeszliśmy usuwanie ósemek. Co jeść? Przede wszystkim zupy typu krem, puree ziemniaczane, lody, zmiksowane warzywa, kisiele, puddingi, a po około 2 dniach można włączyć do diety makaron, sery, czy jajka. Napoje nie mogą być kwaskowate (sok grejpfrutowy, pomarańczowy), ani gorące.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o usuwaniu ósemek?

Jeśli chodzi o usuwanie ósemek w ciąży, to zaleca się, by miało miejsce po pierwszym trymestrze. Przed tym czasem podanie znieczulenia może doprowadzić do krwotoku zęba, a co gorsza uszkodzenia płodu. Już na samym początku wizyty u stomatologa kobieta powinna poinformować, że jest w ciąży i nie czekać do porodu, ponieważ jeżeli ząb nie zostanie usunięty ciężarna będzie bardziej podatna na infekcje i ogólne osłabienie organizmu. Dlatego nie warto więc zwlekać z zabiegiem, jakim jest usuwanie ósemek.

Możliwe powikłania po usuwaniu ósemek – jak im zapobiec?

Powikłania u osób po ekstrakcji zęba mogą wystąpić w ciągu pierwszego tygodnia. Nie są one częste, jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń stomatologa. Należą do nich powikłania zapalne, podrażnienie nerwów, drętwienie wargi dolnej. Jednak obrzęk policzka, utrudniona mowa oraz trudności w przełykaniu nie są powikłaniami, ale normalnymi konsekwencjami przeprowadzonego zabiegu. Jeżeli chodzi o zatrzymany ząb mądrości, usuwanie jest bardziej skomplikowane, a ból może trwać od kilku godzin do nawet trzech dni. Można go wyeliminować środkami przeciwbólowymi.

Jeżeli wciąż zadajemy sobie pytanie o zęby mądrości – usuwać czy nie, warto skonsultować się ze stomatologiem, który doradzi najlepsze rozwiązanie. A ile kosztuje chirurgiczne usuwanie ósemek? Cena usunięcia zęba mądrości (proste) to 300 zł, a usunięcie zęba zatrzymanego 400 zł.

Nasza klinika stomatologiczna w Krakowie oferuje profesjonalne i komfortowe usuwanie ósemek ze znieczuleniem, co eliminuje odczuwanie bólu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów leczenia i umówienia pierwszej wizyty.

średnia ocena
4.7 / 5