Autor: Maciej Walski

dentium-implanty

Implanty zębów to prawdopodobnie najbardziej solidne i trwałe rozwiązanie protetyczne skierowane do osób, które utraciły część swojego uzębienia. Dzięki nim pacjenci odzyskują nienaganny uśmiech, a także cieszą się wyższym poziomem komfortu podczas jedzenia i mówienia. Nie wolno jednak zapominać, że wstawienie implantów to tylko pierwszy krok do trwałego pozbycia się ubytków w uzębieniu. Tylko odpowiednia dbałość i troska sprawią, że pacjenci będą mogli cieszyć się swoimi nowymi zębami nawet do końca życia.

Implanty zębowe – rozwiązanie na całe życie

Współczesne implanty zębów na tle innych rozwiązań protetycznych nieprzypadkowo mają opinię niezwykle solidnych i bardzo bezpiecznych. Implant przykręcony do kości szczęki, z którą trwale się zrasta, funkcjonuje dokładnie tak, jak naturalny ludzki ząb. Przytwierdzona do niego korona zapewnia natomiast doskonałe walory wizualne. Innymi słowy inwestycja w implanty zapewnia pacjentom wysoki poziom komfortu podczas codziennych czynności. Jednocześnie ryzyko odrzucenia protezy przez organizm jest obecnie minimalne. Jeśli stomatolog nie znajdzie żadnych przeciwwskazań, jest to optymalne rozwiązanie dla pacjentów posiadających pojedyncze ubytki w uzębieniu, a nawet całkowity jego brak.

Implanty zębowe potrafią pomóc pacjentom w każdej, nawet z pozoru beznadziejnej sytuacji. Najlepszym przykładem jest historia Grzegorza Galasińskiego, który w 2013 roku ledwo uszedł z życiem po tym, jak jego twarz została przygnieciona przez głaz. Pacjenta uratował przeszczep twarzy od zmarłego dawcy, łącznie z rekonstrukcją żuchwy obejmującą aż 10 elementów. Dziś Grzegorz Galasiński cieszy się doskonałym, śnieżnobiałym uśmiechem dzięki implantom i specjalnym lekkim protezom wszczepionym podczas zabiegu z udziałem doktora Macieja Nowińskiego, który w naszej klinice zajmuje się implantologią i świadczy profesjonalne konsultacje w tym zakresie.

Współczesna stomatologia jest w stanie podjąć się niemal każdego wyzwania, a implanty stanowią rozwiązanie na całe życie. Oczywiście pod warunkiem, że pacjent o nie dba i stosuje się regularnie do wszystkich zaleceń implantologia.

Największe zagrożenia dla implantów

Na jakie zagrożenia narażone są implanty? Chociaż sztuczne zęby nie są unerwione ani zagrożone próchnicą, pod niektórymi względami czyhają na nie dokładnie takie same niebezpieczeństwa jak w przypadku naturalnych. Przede wszystkim należy tu wymienić płytkę nazębną stanowiącą doskonałe środowisko dla szkodliwych bakterii z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej. Jeżeli osad nie jest na bieżąco usuwany, dość szybko przekształca się w kamień nazębny, w tym szczególnie niebezpieczny, twardy kamień poddziąsłowy.

Kumulujące się warstwy kamienia nazębnego coraz bardziej naciskają na dziąsła w okolicach ich styku z implantami. To doskonałe miejsce na rozwoju szkodliwych dla całego organizmu drobnoustrojów. W tym momencie już tylko jeden krok dzieli nas od periimplantitis, czyli zapalenia okołoimplantoligcznego, które można śmiało porównać do zaawansowanej paradontozy. Czas, po którym ujawni się stan zapalny jest u każdego pacjenta sprawą indywidualną, ponieważ zależy przede wszystkim od tego jak dobrze system immunologiczny radzi sobie ze zwalczaniem chorobotwórczych bakterii. Prędzej czy później objawy periimplantitis dadzą o sobie znać.

Wśród nich najpopularniejsze to obrzęk i krwawienie. Z czasem pojawia się również wysięk ropny, podobnie jak w przypadku zapalenia przyzębia, które dotyczy zębów naturalnych. Należy jednak pamiętać, że bardzo często w początkowych stadiach periimplantitis przebiega bezobjawowo lub objawy nie są dokuczliwe, ani zauważalne. Przynajmniej do czasu odsłonięcia kieszonek dziąsłowych, co z kolei oznacza konieczność zaawansowanego leczenia. Kieszonki są wówczas płukane bakteriobójczym roztworem. Ewentualne ubytki kostne muszą natomiast zostać zregenerowane. Z tego względu warto uniknąć kryzysowych sytuacji. Tym bardziej szczególna troska o implanty jest niezbędna przez całe życie.

Tuż po zabiegu wszczepienia implantów

Zanim głównym zagrożeniem dla implantów stanie się periimplantitis należy skupić się uczynieniu wszystkiego, by zminimalizować ryzyko ich odrzucenia przez organizm. Kluczowa jest szczególnie pierwsza doba po zabiegu, podczas której nie powinno się przyjmować ciepłych pokarmów i unikać lepkich potraw. W ciągu pierwszych godzin po zabiegu najlepiej w ogóle nie jeść i nie pić. W trakcie pierwszego tygodnia warto zrezygnować ponadto z pływania, wizyt w saunie, jak również palenia papierosów, picia kawy, eliminując jednocześnie z diety wszystkie potrawy i napoje, które sprzyjają odkładaniu się osadu na zębach. Dobrym rozwiązaniem będzie również delikatne szczotkowanie zębów przy pomocy szczoteczki o miękkim włosiu.

Higiena – troszcz się o implanty, jak o własne zęby

Jeżeli implanty nie zostaną odrzucone (co na szczęście dotyczy ponad 90% pacjentów) troska o nie opiera się na rutynowych czynnościach związanych z higieną jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie zębów przynajmniej 3 razy dziennie to podstawa. Ale szczególnie ważne jest również codzienne stosowanie nici dentystycznej. To tak naprawdę jedyny skuteczny sposób na usunięcie płytki nazębnej z newralgicznego miejsca styku implantu z koroną. To zaś znajduje się pod linią dziąseł, bo w przeciwnym razie odsłonięte implanty wyglądałyby nieestetycznie. W ten obszar nie dotrze zaś żadna szczoteczka do zębów.

Regularne kontrole

Pacjenci z wszczepionymi implantami powinni przynajmniej raz na pół roku odwiedzać implantologa w celu przeprowadzenia rutynowej kontroli. Im wcześniej ewentualny nadmiar kamienia nazębnego zostanie wykryty, tym mniejsze jest oczywiście prawdopodobieństwo wystąpienia kłopotliwego i wymagającego zaawansowanego leczenia stanu zapalnego. Kamień nazębny zbierający się wokół implantów należy usuwać regularnie poprzez zabieg skalingu z udziałem fal ultradźwiękowych. Codzienna higiena jamy ustnej w połączeniu z regularnym kontrolowaniem stanu implantów i dziąseł sprawią, że nowe zęby będą służyły pacjentowi przez wiele lat. Dlatego nie warto bagatelizować zaleceń stomatologów.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z implantologią, zapraszamy na konsultacje u naszego implantologa Macieja Nowińskiego.

średnia ocena
4.7 / 5