Autor: Maciej Walski

Licowki-Krakow-Dentium-Clinic

Nawet, jeśli od urodzenia starannie dbamy o swoje zęby, większość z nas nie będzie cieszyć się do końca życia nieskazitelnym, w pełni naturalnym uśmiechem. Zęby z czasem ulegają degradacji, kruszą się, szkliwo ulega ścieraniu, a na jego powierzchni pojawiają się niewielkie rysy. Nasze zęby w naturalny sposób tracą również śnieżnobiały blask. Licówki, na które decyduje się coraz więcej Polaków, to jeden ze sposobów, aby w mało inwazyjny sposób nasz uśmiech znów stał się nieskazitelny.

Czym są licówki i kiedy się je wykonuje?

Klienci gabinetów stomatologicznych coraz częściej zgłaszają się do swoich dentystów z pytaniem „co to są licówki?”. To cienkie płatki wykonane najczęściej z porcelany o grubości najwyżej 1 mm, które mocuje się po zewnętrznej (licowej) stronie zębów, aby ukryć ich niedoskonałości.

Jakie są główne wskazania do ich zamontowania na uzębieniu pacjenta? Licówki na zęby zakłada się w przypadku wszelkich wad uzębienia, które zdaniem pacjentów wyglądają nieestetycznie, obniżają ich komfort psychiczny, ze względu na utratę idealnego śnieżnobiałego uśmiechu. Licówki porcelanowe stanowią rozwiązanie wszystkich problemów, które są widoczne, a jednocześnie nie wymagają założenia koron.

Popularne wskazania do wykonania licówek to między innymi przebarwienia zębów powstałe na wiele sposobów. Należy tu wymienić między innymi nadmiar fluoru, zastosowanie na przednich zębach wypełnień, które rzucają się w oczy oraz wszystkie inne czynniki wpływające na niejednolitą, bądź daleko odbiegającą od bieli barwę zębów.

Zalety licówek to przede wszystkim śnieżnobiały kolor, a także równe rozmiary. Z tego względu również w przypadku widocznych uszkodzeń, czy też ukruszenia zębów śmiało może zastosować maskujące tę niedoskonałość licówki. Czy warto zamontować je, gdy problem stanowią zbyt szerokie szpary pomiędzy zębami? Oczywiście, licówki doskonale sprawdzają się również w ukrywaniu zbyt dużych odstępów. Zakładanie licówek na krzywe zęby stanowiące niekiedy źródło kompleksów, pozwala ich posiadaczom odzyskać pełny komfort w relacjach społecznych.

Rodzaje licówek

Ze względu na materiał, z którego są wykonane wyróżnia się przynajmniej cztery rodzaje licówek:

  • Licówki porcelanowe to najpopularniejszy rodzaj. Charakteryzują się dużą twardością a jednocześnie elastycznością. Są bardzo wytrzymałe i w pełni odporne na przebarwienia powstałe w wyniku kamienia nazębnego i innych osadów, dlatego bardzo często zakłada się je na przednich zębach, szczególnie widocznych podczas mówienia.
  • Licówki akrylowe, które są znacznie cięższe, mniej elastyczne, a w dodatku stosunkowo nietrwałe stosuje się raczej jako rozwiązanie tymczasowe, przed założeniem właściwych licówek. Jednocześnie ich cena jest sporo niższa.
  • Licówki kompozytowe tworzy się z dwóch materiałów, z których jeden jest odpowiedzialny za twardość, a drugi za elastyczność. Tego typu licówki są dość wytrzymałe, jednak z względu na jednolity kolor wyglądają dość nienaturalnie. Poza tym całkiem szybko ulegają przebarwieniu, dlatego nie są najdoskonalszym rozwiązaniem.
  • Licówki ceramiczne gwarantują naturalny wygląd zębów. Charakteryzują się dużą trwałością, ale jednocześnie wysoką ceną.

Licowki-na-zeby-krakow

Wykonanie licówek

Gdy pacjent zdecyduje, że licówki rozwiążą jego problem i wspólnie ze stomatologiem wybierze rodzaj, nadchodzi czas na wykonanie licówek. Jak wygląda ten proces? Wykonanie licówek oznacza konieczność odbycia kilku wizyt w gabinecie dentystycznym. Podczas pierwszej, która jest etapem konsultacji, stomatolog dokładnie bada zęby, diagnozuje problem i eliminuje ewentualne przeciwskazania do wykonania licówek.

Podczas kolejnej wizyty dentysta szlifuje zęby pacjenta, pozbawiając ich warstwy szkliwa, która odpowiadać będzie grubości licówek. Na pytane czy wykonanie licówek jest bolesne, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnych doświadczeń pacjenta, ale z pewnością nie jest to jedna z najbardziej bolesnych czynności w gabinecie stomatologicznym. Proces ten może odbywać się przy znieczuleniu. Po szlifowaniu stomatolog pobiera wycisk zębów pacjenta, który trafia do laboratorium, a pacjent otrzymuje licówki tymczasowe.

W trakcie trzeciej wizyty pacjent akceptuje kolor przygotowanych licówek, które następnie są cementowane na jego naturalnych zębach i będą towarzyszyć pacjentowi przez wiele lat, jako śnieżnobiały uśmiech. Istnieje również możliwość, aby założyć licówki bez szlifowania. Licówki addytywne wykonane na folii są znacznie cieńsze od tradycyjnych i zwykle do ich założenia wystarczy polerowanie zębów.

Licówki – ile kosztują?

Wśród argumentów decydujących o wyborze rodzaju licówki cena jest jednym z ważniejszych. Co wybrać, licówki porcelanowe, czy kompozytowe? Cena jednej sztuki tych pierwszych wynosi około 1800 – 1400 zł. Kompozytowe są zwykle tańsze o 40-50%. Jak zatem wybrać odpowiednie licówki?

Zapraszamy do naszej Kliniki w Krakowie, gdzie nasi stomatolodzy podczas pierwszej wizyty dentystycznej udzielą niezbędnych porad, zaproponują wybór konkretnych licówek oraz zadbają o piękny i zdrowy uśmiech. Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu umówienia pierwszej wizyty.

średnia ocena
4.7 / 5