Autor: Maciej Walski

Dentium-paradontoza-krakow

Szacuje się, że na paradontozę cierpi około 70 proc. Polaków. Taka statystyka wydaje się zatrważająca, zwłaszcza w XXI wieku. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że zdecydowana większość z nas, choć z pewnością spotkała się z nazwą tej popularnej choroby, nie wie, co to jest paradontoza, a także jak jej zapobiegać i w jaki sposób ją leczyć. Kłopotliwe objawy pojawiają się zazwyczaj z dużym opóźnieniem, gdy dolegliwość jest już bardzo zaawansowana. Paradontoza w młodym wieku często nie daje o sobie znać, a gdy już osiągnie zaawansowane stadium jest dość trudna w leczeniu. Ogromne znaczenie ma profilaktyka, dlatego opisujemy przyczyny, objawy i leczenie paradontozy, a przede wszystkim sposoby jej zapobiegania.

Paradontoza – przyczyny choroby, których trudno uniknąć

W jaki sposób w naszym uzębieniu rozwija się paradontoza? Początek jest dość niewinny i często bagatelizowany. Miejsce, w którym nasze dziąsła stykają się z zębami jest niestety doskonałym środowiskiem dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. W ten sposób powstaje płytka nazębna złożona z flory bakteryjnej jamy ustnej oraz resztek spożywanego przez nas pokarmu. Tylko dokładne i regularne szczotkowanie zębów uchroni nas przed rozwojem niechcianych gości. Drobne zaniedbania sprawiają, że zwłaszcza w okolicach szyjek zębów, płytka bakteryjna zamienia się w twardy kamień nazębny. Ten zaś bardzo trudno usunąć nawet przy zachowaniu zasad higieny jamy ustnej.

Kamień nazębny odkłada się w okolicach dziąseł przez miesiące i lata. Jego rosnąca struktura stopniowo naciska na tkanki miękkie wokół zębów. Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy jest przewlekłe zapalenie dziąseł, które jednak nie daje o sobie znać od razu i raczej nie przyczynia się tak bardzo do ograniczenia naszego komfortu poprzez silny ból. Co dzieje się dalej, jeśli w porę nie powstrzymamy tego długotrwałego procesu?

Obkurczające się dziąsła cofając się przed kamieniem nazębnym stopniowo odsłaniają szyjki zębowe. Degradacji ulegają tkanki odpowiedzialne za trwałe osadzenie naszych zębów w kości szczęki, czyli ozębna. Odsłonięte kieszonki dziąsłowe w miarę swojego powiększania mogą w konsekwencji doprowadzić nawet do wypadnięcia zęba. Natomiast odsłonięte szyjki to miejsca szczególnie wrażliwe, które w prosty sposób ulegają podrażnieniom. Zwłaszcza przy konsumpcji ciepłych i schłodzonych posiłków odczuwamy intensywny kłujący ból.

Paradontoza – objawy, które ujawniają się z opóźnieniem

Objawy paradontozy początkowo są bardzo niewinne i wiele osób z tego powodu je lekceważy. Drobne swędzenie lub sporadyczny delikatny ból zębów odbieramy jako rutynowe i niekoniecznie niepokojące zjawisko, co okazuje się błędem. Z czasem zapalenie dziąseł daje o sobie znać w bardziej jednoznaczny sposób. Pojawia się bowiem obrzęk i widoczne gołym okiem zaczerwienienie. Podczas szczotkowania zębów dziąsła krwawią, mimo że szczoteczka do zębów ma odpowiednią twardość, a czynność wykonujemy prawidłowo.

Jednak to nie jedyne symptomy świadczące o tym, że w naszej jamie ustnej rozwija się zaawansowana paradontoza. Objawy choroby, które szczególnie powinny nas zaniepokoić to lekkie chwianie się zębów za sprawą odsłoniętych kieszonek dziąsłowych. Szczególnie dokuczliwym objawem jest również nieprzyjemny oddech. Dziąsła, które są w pełni zdrowe nie powinny krwawić, a zdrowe zęby nie bolą, dlatego wystąpienie wymienionych dolegliwości oznacza konieczność udania się do stomatologa.

dentysta-krakow-dentium

Paradontoza – leczenie

Niestety wciąż większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak groźna jest paradontoza. Naturalne metody leczenia tej choroby nie są skuteczne. O tym, jaki sposób leczenia wybrać w określonym stadium rozwoju decyduje stomatolog. W początkowej fazie choroby istnieje szansa na samodzielną regenerację tkanek, które zdegradowała paradontoza. Jak leczyć swoje dziąsła w takim przypadku? W trakcie wizyty dentysta udzieli pacjentowi wskazówek dotyczących dokładnego i regularnego szczotkowania. Z pewnością konieczne będzie również wykonywanie czynności higienicznych nicią dentystyczną, a być może również skorzystanie z płynu do płukania jamy ustnej.

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym to zabieg konieczny w trakcie leczenia, gdy w okolicach dziąseł występuje widoczny osad. Dentysta usunie wówczas całą płytkę nazębną oraz kamień, którego przyczyną jest bardziej zaawansowana paradontoza. Leki w postaci antybiotyków i maści ułatwią regenerację tkanek i utrudnią rozwój bakterii. To przede wszystkim za ich sprawą rozwija się paradontoza. Jak leczyć pacjenta, gdy tkanki są już mocno zdegradowane, a zęby w odsłoniętych kieszonkach się chwieją? Wówczas konieczny będzie zabieg chirurgiczny, który polega na regeneracji tkanek. Szynowanie, czyli utworzenie swego rodzaju rusztowania dla chwiejnych zębów jest natomiast rozwiązaniem na czas rekonwalescencji.

Paradontoza a implanty i protezy – fakty i mity na temat choroby

Dentyści często spotykają się z pytaniem, czy paradontoza jest dziedziczna. Czynnik genetyczny odgrywa tu pewną rolę – decyduje o skłonności do wystąpienia tej choroby. Jednak kluczową rolę odgrywa profilaktyka. Równie często wśród pacjentów dominuje przekonanie, że nie da się wyleczyć tak groźnej choroby jak zaawansowana paradontoza, a protezy i implanty stanowią jedyne rozwiązanie. To błąd. Ich wstawienie wcale nie zakończy problemu rozwijającej się choroby, a przede wszystkim nawet zaawansowaną paradontozę można leczyć przy wsparciu doświadczonego stomatologa.

Paradontoza – leczenie naturalne to wiedza i profilaktyka

Paradontoza, przyczyny i zapobieganie tej chorobie to obszar wiedzy, w którym społeczeństwo potrzebuje intensywnej edukacji. Tylko w ten sposób unikniemy jej przykrych konsekwencji. Wśród chorób zębów i dziąseł obok próchnicy, najbardziej niebezpieczną jest właśnie paradontoza. Jak zapobiegać tej chorobie, powinny wiedzieć już małe dzieci, a jednak często tej wiedzy nie posiadają również dorośli. Cennych porad, jak szczotkować zęby, by dziąseł nie zaatakowała paradontoza, jaka pasta jest optymalna i jakie są objawy niepokojące, udzielają stomatolodzy. Warto zadać te pytania przy kolejnej wizycie, by cieszyć się zdrowym uśmiechem.

średnia ocena
4.7 / 5