Autor: Maciej Walski

pierwsz-wizyta-dentysta

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest sporym wyzwaniem, jednak raczej w początkowym odczuciu dla rodziców, którzy świadomie lub mniej przekazują swoją obawę dziecku. Nasza pociecha przed pierwszym spotkaniem ze stomatologiem nie jest jeszcze świadoma tego, z czym ono może się wiązać i w sposób naturalny nie odczuwa strachu. Dziecko obserwuje rodziców i doskonale zauważa pojawiające się u nich emocje i lęk. Często w sposób niewerbalny pokazujemy, że dentysty należy się bać. Jednak pamiętajmy, że pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem najczęściej nie wiąże się ani
z bólem, ani z jakimikolwiek nieprzyjemnymi odczuciami.

Jak zachęcić dziecko do dentysty?

Z pewnością małe dziecko widząc niepokojące objawy u rodziców niezbyt chętnie udaje się do gabinetu. Jednak pamiętajmy, że bardzo wiele zależy od nas samych. Obecnie liczne placówki są specjalnie przygotowane na przyjęcie najmłodszych pacjentów. Nad fotelami dentystycznymi często znajdują się monitory, na których wyświetla się bajki lub dzięki zastosowaniu kamerki dziecko wspólnie ze stomatologiem zapoznaje się z wnętrzem swojej jamy ustnej.

Jeśli już od pewnego czasu wspólnie z maluchem myjecie ząbki, można zacząć o prostego wytłumaczenia maluchowi, że wszystkie już się pojawiły i pójdziemy do specjalnego lekarza, który sprawdzi czy są zdrowe i czy dokładnie je myjemy. Bardzo często podczas wizyty w gabinecie dziecko ma możliwość otrzymania przyjemnej nagrody za dzielną postawę. Dentyści poza naklejkami „dzielny pacjent” posiadają często szczoteczki do zębów czy też małe pasty, które dziecko może zabrać
do domu.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – kiedy?

Z całą pewnością kluczowym elementem w kwestii przyzwyczajania dziecka do leczenia zębów jest pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Kiedy powinna ona mieć miejsce? Uzależnione jest to od kilku czynników. Chodzi tu oczywiście o czas w jakim pojawią się zęby u naszego dziecka, o to czy zauważymy coś niepokojącego.

Stomatolodzy zalecają przyjście na pierwszą wizytę już z półrocznym dzieckiem, u którego rozpoczął się proces ząbkowania. Dentysta ma wówczas możliwość ocenienia ich stanu oraz prawidłowości wzrostu – czy wszystko przebiega prawidłowo. Kolejnym niezwykle ważnym etapem, do którego dziecko należy przygotować jest wizyta w momencie, gdy pojawią się już wszystkie mleczne zęby. U niektórych dzieci ma to miejsce krótko po drugim roku życia, a u innych w trzecim lub czwartym. Stomatolog oceni dziąsła oraz ząbki, a także udzieli cennych wskazówek odnośnie do szczotkowania.

Nie istnieje więc jednoznaczna odpowiedź na pytanie „kiedy powinniśmy zapisać dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa?” Najważniejsze to wychodzić naprzeciw potrzebom własnego dziecka i poniekąd kierować się intuicją.

pierwsza-wizyta-dentysta

Przygotowania do wizyty

Jak przygotować dziecko do dentysty? Może się to wydawać proste, jednak przede wszystkim powinniśmy skupić się na tym, aby nie wzbudzać lęku u malucha. Traktujmy wizytę jako coś normalnego, zwyczajnego. Możemy powiedzieć, że idziemy sprawdzić czy ząbki zdrowo rosną. Przed wyjściem z domu warto umyć ząbki. Może zdarzyć się sytuacja, że dziecko stwierdzi, że nie myje ząbków, bo będzie myć wieczorem, a teraz nie pora. Wówczas można odpowiedzieć ze chcemy, aby lekarz widział ząbki a nie co było na śniadanie.

Jak wygląda wizyta dziecka u dentysty?

Dziecko u dentysty może czuć się trochę nieswojo. Jest to dla niego obce, nowe miejsce. Rolą rodziców będzie wiec wsparcie, rozładowanie atmosfery i pokazanie dziecku, że wszystko jest w porządku i nie dzieje się nic strasznego. W gabinecie zwykle obowiązuje kolejka – umawiamy się na konkretną godzinę. Zależnie od sytuacji albo wchodzimy do środka punktualnie, albo musimy chwilę poczekać. Poczekalnie zwykle są dobrze wyposażone – często znajdują się w nich telewizory, gazety, ulotki czy zabawki dla małych pacjentów dla uprzyjemnienia czasu.

W zależności od wieku dziecka może ono samodzielnie usiąść na fotelu, co zwykle wywołuje dużą ciekawość tych młodszych, jednak w przypadku dzieci, które nie ukończyły 3. roku życia zwykle stosuje się wygodną pozycję na kolanach u mamy lub innego opiekuna, tak aby oboje byli zwróceni twarzą
do lekarza.

Połowa sukcesu w kwestii przekonania dziecka do kolejnych to odpowiedni stomatolog, który pokazuje dziecku całe pomieszczenie, różne przybory, wzbudza zainteresowanie i pomaga oswoić się z nowym miejscem. W czasie zagadywania dziecka zachęca je do otwarcia buźki i szybko ogląda zęby. Jeśli dziecko ma już kilka lat, często sprawdza się metoda dania mu do rączki lusterka dentystycznego z pomocą którego będzie badać ząbki lalce lub misiowi, a dentysta zyska możliwość zbadania jego uzębienia.

Jeśli znaleziony zostanie ubytek najlepiej, jeśli dentysta umówi się z dzieckiem na kolejną wizytę. Zabieg nie powinien zająć więcej niż 15 minut.  Konieczne jest również przedstawienie małemu pacjentowi, co będzie się w czasie wizyty działo. Nie należy w żadnym wypadku okłamywać dziecka i mówić, że dentysta jedynie zajrzy do buzi, jeśli zdajemy sobie sprawę, że konieczne będzie borowanie. Na zachętę stosuje się również kolorowe i brokatowe plomby.

Gdzie z dzieckiem do dentysty w Krakowie?

W Krakowie, jednym z największych polskich miast, liczne gabinety dentystyczne są odpowiednio przygotowane na przyjęcie najmłodszych pacjentów. Jednak, jak już wiemy, najważniejsza będzie osoba lekarza i jego podejście. Warto więc przed umówieniem się na pierwszą wizytę do dentysty z dzieckiem dokładnie się zastanowić nad wyborem stomatologa. Jeżeli macie więcej pytań związanych z wizytą dziecka u dentysty, serdecznie zapraszamy do kontaktu z zespołem naszych doświadczonych specjalistów.

średnia ocena
4.7 / 5