Autor: Maciej Walski

leczenie-zebow-u-dzieci-dentium-clinic-krakow

Zęby mleczne ze względu na swoją budowę psują się w znacznie szybszym tempie niż zęby stałe. Szkliwo jest słabiej zmineralizowane oraz dwukrotnie cieńsze. Oprócz nieprawidłowej higieny jamy ustnej, przyczyną pojawienia się próchnicy u dzieci jest jedzenie słodyczy, picie napojów słodkich oraz niedobór witaminy D w okresie ciąży. Próchnica zębów u dzieci może mieć ogromny wpływ na uzębienie, jak i na zdrowie całego organizmu w przyszłości. Jak możemy zapobiec próchnicy oraz leczyć zęby mleczne, by dziecko zachowało zdrowie na długie lata?

Łatwiej zapobiegać niż leczyć

Próchnica zębów mlecznych ma bardzo duży wpływ na rozwój szczęki dziecka i jego przyszłe uzębienie. Dlatego tak istotne jest niedopuszczenie do jej powstania i zabranie dziecka do stomatologa, gdy pojawią się pierwsze mleczaki. Następuje to między 6 a 12 miesiącem życia.  Próchnica u dzieci atakuje najczęściej okolice szyjek zębowych oraz trzonowce. Proces rozwijania się próchnicy trudno zahamować, dlatego konieczne będą regularne wizyty u dentysty co 3 miesiące albo pół roku, co pozwoli na dokładną ocenę stanu zdrowia zębów dziecka i szybką reakcję w przypadku powstania choroby.

Gdy już pojawią się pierwsze mleczaki warto kupić dziecku miękką szczoteczkę do zębów. Niezwykle ważny jest również wybór pasty, nie można używać tych z dużą zawartością fluoru, ponieważ dzieci w tym wieku nie mają jeszcze wyuczonego odruchu wypluwania. Nadmiar spożycia pasty z fluorem może skończyć się zatruciem. Ponadto częstym błędem popełnianym przez rodziców jest podawanie dzieciom napojów z dużą zawartością cukru. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej powodują ich rozkład, osłabiając szkliwo. Warto również jak najwcześniej oduczyć dziecko picia z kubka z ustnikiem, ponieważ wówczas kontakt napoju z zębami jest dużo dłuższy, co sprzyja rozwojowi baterii. Możemy w ten sposób doprowadzić do próchnicy butelkowej, która rozprzestrzenia się na wiele zębów.

Należy również przyjrzeć się czynnikom zewnętrznym związanym z chorobą, jaką jest próchnica zębów. Przyczyny jej powstania upatruje się w słabym uwapnieniu tkanek zęba, pojawianiu się bakterii kwasotwórczych inicjujących rozwój próchnicy oraz stwarzaniu pożywki węglowodanowej (cukry zawarte w słodyczach i napojach).

Nasi stomatolodzy wiedzą, jak leczyć małych pacjentów

Próchnica zębów – objawy

Próchnica u małych dzieci występuje najczęściej w przypadku wczesnego ząbkowania, a także, gdy ma miejsce patologiczny rozwój ciąży, niewłaściwe odżywianie oraz choroby przebyte w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Próchnica mleczaków rozprzestrzenia się u dzieci wyjątkowo szybko. Jej początek to wystąpienie tzw. plamy próchnicowej, którą możemy zauważyć na błyszczącej powierzchni szkliwa. Z czasem robi się ciemna i szorstka. Z powodu załamania warstwy szkliwa powstaje ubytek, który wymaga założenia plomby. O próchnicy powierzchniowej mówimy wtedy, kiedy ubytek jest płytki, próchnica średnia obejmuje szkliwo i zębinę. Szczególnie przykre i bolesne dla dziecka może być badanie próchnicy głębokiej, ponieważ sięga bardzo blisko nerwu zęba.

Plama próchnicowa jest początkowym objawem, z którym należy udać się do dentysty. Próchnica początkowa znajduje się jedynie w szkliwie, dzięki temu jest odwracalna po wykonaniu remineralizacji pastami. Gdy sprawa zostanie zaniedbana, próchnica może nawet dotknąć miazgi zęba.

Jak leczyć zęby u dzieci?

Zęby mleczne i tak wypadają, jednak należy chodzić z dzieckiem do dentysty na kontrole. Nieleczona próchnica może powodować owrzodzenie dziąseł, a nawet niszczyć tkanki przyzębia. Leczenie zębów mlecznych u dzieci jest o tyle istotne, że infekcje w jamie ustnej mogą doprowadzić do chorób nerek, układu nerwowego i krążenia, a zapalenia opon mózgowych.

Stomatolodzy często są pytani, czy zęby mleczne leczy się kanałowo. Odpowiedź jest twierdząca, jeżeli próchnica dotknie miazgi zębowej. Często rodzice chcą zaoszczędzić dziecku bólu, myślą, że do leczenia kanałowego używa się igły. Jednak leczenie kanałowe u dzieci przebiega inaczej. Polega na oczyszczeniu zębiny z próchnicy, a następnie nałożeniu pasty, która spowoduje obumarcie nerwu. Podczas kolejnej wizyty dentysta czyści ząb i nakłada lek bakteriobójczy, a następnie ząb zostaje zamknięty i zaplombowany.

W niektórych przypadkach niezbędna jest ekstrakcja zęba, co może doprowadzić do wad zgryzu w przyszłości. Jednak to nie wszystko, usunięcie zęba stanowi poważną ingerencję w organizm. W tym przypadku lekarz wystawia opinię na podstawie wywiadu z rodzicem, czy dziecko ma słabe serce, obniżoną odporność, alergie, przyjmuje jakieś leki.

Wszystkich rodziców chcących zadbać o zęby mleczne swoich dzieci zapraszamy do naszej kliniki w Krakowie. Nasi stomatolodzy mają doskonałe podejście do dzieci, dzięki czemu mali pacjenci nie czują strachu ani nie zniechęcają się przed przyszłymi wizytami! Serdecznie zachęcamy do kontaktu oraz umówienia pierwszej wizyty.

 

 

 

średnia ocena
4.7 / 5