Periodontologia Kraków

Pojęcie paradontozy jest znane niemalże każdemu. W mediach można odnaleźć informacje na temat tej choroby. Reklamy różnego typu środków do higieny jamy ustnej podkreślają jak istotne jest usuwanie bakteryjnej płytki nazębnej, która każdego dnia osadza się na naszych zębach, niekorzystanie na nie wpływając.

Poprzez prawidłową higienizację jamy ustnej można zapobiegać paradontozie. Jednak warto pamiętać, że w domowych warunkach nie można wyeliminować płytki nazębnej całkowicie. Gdy tylko pojawią się pierwsze jej symptomy takie, jak nadmierna wrażliwość zębów, zaczerwienienie czy krwawienie dziąseł, należy natychmiast zgłosić się do lekarza specjalisty. Nieleczona choroba może powodować zanik dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, rozchwianie zębów, a co za tym idzie ich przedwczesną utratę.

Grupami szczególnie narażonymi na parodontozę są osoby palące tytoń, spożywające alkohol, nie dbające o higienę jamy ustnej. Wpływ mają również czynniki genetyczne oraz wiek – wraz z upływem lat prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się.

Specjaliści z naszej kliniki, po wcześniejszej diagnozie, są w stanie dobrać odpowiednie metody działania, mające na celu wyeliminowanie stanu chorobowego. W zależności od przypadku, lekarz może zastosować piaskowanie, skaling czy kiretaż. U pacjentów z zaawansowaną chorobą stosuje się szynowanie dziąseł, ich plastykę czy też chirurgiczne wydłużanie koron.

Należy samodzielnie dbać o profilaktykę dziąseł i przyzębia stosując odpowiednie produkty do higieny jamy ustanej, regularnie wymieniając szczoteczkę do zębów oraz cyklicznie korzystając z przeglądów dentystycznych, pozwalających na wczesne wykrycie wszelkich schorzeń.

średnia ocena
4.7 / 5